AF-TR párty:
Lezecké styly

perex

Otázka nezní: „Dal jsi to?“ nýbrž: „Tak jak? Máš to na RP?“ Dnes půjde o dvě písmenka, která hýbou lezeckým světem.
No PP-OS-TR-AF Pánbůh, to zní jako zmatek! My ti z něj pomůžeme.

Kredity

T: Aleš “Alešák” Procházka F: Standa Mitáč, Anketa: archiv dotazovaných
| DUBEN 2015

Text 1

Záleží vůbec na stylu?

 

“Minulý týden jsme byli v Juře. Jeden boreček tam nalezl do nějaký desítky. A dal to.”
“Fakt? A v jakým stylu?”
“Hele, já se v tom nevyznám. Ale měl vyholený boky hlavy, kozí bradku, brejle s černejma obroučkama, upnutý mrkváče a tvářil se, že ho život strašně bolí.”
“Aha. Takže v hipsterským stylu.”

Borec: “Tak jsme měli na koleji kalbu a v půl druhý přišla vrátná, že rušíme ostatní, ať si vypneme to techno!
Tak jí říkám, moment milostivá, jaký techno? Tohle je drum ‘n’ bass.”

Slíbil jsem si, že v tomto čísle napíšu o sportovnější podobě lezení, nežli je válení se v nějaké černé ďuře daleko od města a ještě dál od systému, zato s fajn výhledem na lámavé skály.

Každý si v lezení najdeme to své a očima sportovního lezce jde především o jedno: vylézt cestu v kuse. A ideálně co nejtěžší. Je úplně jedno, jestli jsi se narodil do zlaté postele či připlul na pneumatice z Haiti. V téhle hře jde jen o číslo a dvě písmenka k tomu. Dvě písmenka, která už několik desetiletí hýbou lezeckým světem.

Počkej, ty v tom máš stále ještě zmatek? Mona Lisa je v obraze. Za chvíli budeš také.

Předěl / Citace


Adam Ondra: „Po přelezení cesty v kuse se pro mě kruh uzavře a můžu jít na další.“

Text 2

RP “SKALNÍ VANDALISMUS”

Rotpunkt nebo také Red Point. Základní měna ve světě sportovního lezení. Neztrácí na glancu jako Americký dolar či Silvio Berlusconi. Vylézt cestu na “erpé” znamená dát jí v kuse na druhý či vícerý pokus. Bez pádu, bez odpočinku v postupovém jištění, bez zatížení lana. A k tomu si tam musíš založit veškeré jištění či nacvakat presky v průběhu ostrého pokusu sám. Historie se neptá, jestli ti v prvním pokusu “zbytečně usmekla noha” a dal jsi to z druhé bomby ve vycházkovém tempu s prstem v nose, či zda ti po třech letech zdánlivě beznadějného zkoušení a krokování jednou “zázračně neusmekla noha”.

Otcem tohoto stylu byl Němec Kurt Albert, který u nástupu původně hákovacích cest namaloval na skálu červený flek poté, co je vylezl čistě v kuse. Tehdá, v sedmdesátém pátém, se tomu říkalo pokrok, dnešníma očima to byl čirý vandalismus. Přitom stačilo, aby objevil v garáži pikslu s jinou barvou, a mohlo se to jmenovat úplně jinak.  

PP “BODY DOLŮ”

Těch dvacet presek váží snad deset kilo, že? A kdybys třetí hák něměl prodloužený, tak ho nikdy necvakneš? Pak je pro tebe PP jak stvořený. Jasně, strhne se ti pár bodíků za přednacvakané jištění, ale nic se nemění na tom, že máš celou cestu vylezenou v kuse. Takže opět bez pádu, bez zatížení lana svoji vahou a odpočívání v jistících bodech na druhý či vícerý pokus.

Prof. JUDr. Aniseneumímnavázat, CSc. u zkoušky: “Kolegyně, Vy tomu majetkovému právu vůbec nerozumíte, co jste celé léto dělala?”
“Věnovala jsem se svýmu projektu.”
“Opravdu? Tak to Vás trochu omlouvá. A jak vám dopadl?”
“Druhej se dost blbě cvakal, tak jsem si tam nechala presky.”
“Jak prosím?”
“No, na PP. Vosum-áčko.”  

OS “SÍŇ SLÁVY”

Nejelegantnější styl, jaký existuje. Král sportovního lezení. Nemáš o cestě žádné informace, které by ti pomohly. Nevíš, kde je těžká, kde je skrytý dobrý chyt, ani že se u posledního jde trochu doleva. A přesto to vylezeš bez pádu hned na první pokus a ještě během něho stihneš zakládat jištění či cvakat háky. On sight. Na pohled. U těžké cesty lezecká síň slávy. Občas se tu a tam rozvine debata, zda je to stále OS, když jsou omágované všechny chyty (což lze brát jako informaci o cestě), a jak to chápat, když je linka osazena fixními expreskami. Hádanka? Udělej si svůj vlastní názor. Já už ho mám.  

Galerie 1

Text 3

FLASH “STYL OD FREDDIEHO”

Jako OS – pěkně na první pokus, s tím rozdílem, že o cestě už něco víš. Třeba jsi jen jistil kámoše, když ji lezl. Nebo jsi na umělé stěně viděl video s Chrisem Sharmou, jak to tam třikrát opral, zatímco ses rozvičoval na svojí 7+. Víš, kde je to těžké, slyšel jsi, kde uhnout trošku doprava, či že pod posledním jištěním sklepneš v madle. (odpočineš si v dobrém chytu, pozn. red.) Čím více informací, tím více flash, posoudit to ale musíš sám. Asi nejznámější propagátor tohoto stylu byl Freddie Mercury. Rocková hymna z roku 1980: Flash (Gordon). Vzpomínáš?

 

 

AF “RADŠI UMYJ NÁDOBÍ”

Alles frei nebo také All free. Aby nedošlo k nedorozumění, AF neznamená, že se přitahuješ za jeden prst, který jsi prostrčil horním borhákem, zatímco stojíš na spodním. Ale když na 40. pokus udržíš lištu, do které se předchozí hodinu natahuješ, a v tomto rytmu to pokračuje přes dalších osm borháků ke slaňovacímu řetězu – to už ano. Ačkoli uděláš všechny jednotlivé lezecké kroky v dané cestě volně, z čistě sportovního pohledu to neznamená vůbec nic. Žádné body do deníčku, kdybys nevytáhl paty z domu, udělal bys líp. Ještě sis mohl hodinu pohrát s dětma a umýt projednou nádobí.

TR “LANO BIČUJE DO NOSU”

Top Rope (horní lano) odhání strach z pádu. Samozřejmě, nemusíme diskutovat o tom, žes to v tom traverzu měl na druhým konci špagátu mnohem horší než parťák, co tuhle cestu tahal. Je obdivuhodné, že jsi v té desítce udělal všechny kroky čistě, bez pádu a ještě ti zbyly síly na nadávání, že ti lano celou dobu překáželo před obličejem. Tak proč nespojit příjemné s užitečným? Utíkej pro mrkváče a černé brýle, stáhni lano a dej si cestu odspodu. Body v deníčku budou naskakovat jak státní dluh Řecka. Tak ukaž, že nejsi nula, a rozjeď to ve velkým stylu!

 

 

Pokud chceš vědět o našem dalším článku, sleduj eMontanu na Facebooku.

 

Anketa

Co pro tebe kusový přelez znamená?
Je to pro mě výzva, ale taky stres, protože se pořád bojím výšek a padání. Takže pokud cestu nedám na OS, tak další pokusy věnuju jen fakt pěkné cestě s hezkými kroky, které mě nějakým způsobem osloví a chci je zvládnout v kuse pro osobní potěšení.

Jakou máš nejtěžší cestu v kuse?
6a+

Lucka Konradova2

 

Co pro tebe kusový přelez znamená?
Na RP skoro nelezu, ale kusový přelez, to je čistá radost z pohybu. Když je to cesta na mém maximu (PP), tak je pro mě vrchol dokonale sladit kroky, neudělat chybu a lézt na hranici pádu. Když OS nebo flash, tak mě baví přemýšlet a vymyslet si program dřív, než nateče. Nesrovnatelné zážitky, které se doplňují.

Jakou máš nejtěžší cestu v kuse?
7c

helca libalova

 

Co pro tebe kusový přelez znamená?
RP je méně než OS. Je to sice úspěch, ale cestu to shodí obecně o stupeň a více. Na RP se nesnažím moc lézt, jen když se mi cesta vyloženě líbí a chci ji prostě vylézt kvůli pocitu. Nikdy jsem nezkoušela víc krokovat, spíš dám dva tři pokusy a jdu jinam. Pro lidi, kteří, nelezou od dětství, je RP super metoda, jak si přelézt těžší cesty na skalách, jak ale nemají lezení pod kůží, tak je pro ně lezení na OS velmi obtížné.

Jakou máš nejtěžší cestu v kuse?
8a (OS)

 

Co pro tebe kusový přelez znamená?
Písmenka RP spolu s písmenkama PP mě před pár lety donutily lézt na prvním konci lana, poněvadž jsem si svoje úžasný TR přelezy nemohl zapsat do deníčku. Výsledkem je, že se dneska bojím lézt nejen na prvním, ale i na druhém, protože mě to lano před nosem strašně znervózňuje.

Jakou máš nejtěžší cestu v kuse?
8a+

 

Co pro tebe kusový přelez znamená?
Přelez cesty či vylezení na věž v kuse bez odpočinku je pro mě nejčistší forma lezení. Líbí se mi myšlenka, že tuto danou cestu jsem přelezl pouze pomocí vlastních sil a lezeckých dovedností. Když přelézám cesty na hranici svých možností, dostávám se do stavu mysli podobné meditaci, jen já a skála, v tu chvíli neexistuje nic jiného. Sleduji skálu před sebou a veškeré kroky dělám naprosto automaticky, aniž bych nad nimi přemýšlel.

Nejlepší pocit přichází těsně před tou chvílí, kdy vím, že už nespadnu. Ten moment kdy lezu na hranici pádu, ale podaří se mi udělat i poslední krok do lepších chytů.

Jakou máš nejtěžší cestu v kuse?
8a+/8b

 

Co pro tebe kusový přelez znamená?
Jelikož rozlišuju RP a PP přelez, tak pro mě RPčko znamená ten krásný pocit stát dole pod skálou ověšená o dalších 20 presek, a že už to je váha, kterou člověk na tom sedáku cítí. A to, jak pak se stoupajícími metry ubývá jak ta přebytečná váha, tak i síly, takže nahoře už toho sice netáhneš moc navíc, ale už zase chybí síla.

A kusovky? Ty jsou pro mě hlavně o tom, že i když člověk cítí, že už nemůže, tak ještě bojuju a pokud se stane ten krásný moment, že všechny kroky vyjdou, tak taková ta černá myšlenka pod řetězem „Co když teď spadnuuu?“. A ta euforie nahoře je taky k nezaplacení: najednou člověku nevadí, že je na kaši a najde v sobě tu poslední sílu na vítězný pokřik, protože se mu opět povedlo překonat hlavně sebe sama.

Jakou máš nejtěžší cestu v kuse?
8b

 

Co pro tebe kusový přelez znamená?
Jediný způsob, kterak férově zdolat skálu danou cestou. Historicky velmi důležitý vynález od Kurta Alberta, který dal lezení po skalách znovu smysl. Stvořil krásnou hru, která lezce baví už 4 desetiletí a ještě pěkně dlouho bavit bude. A přitom je to tak jednoduché a prosté! Po přelezení cesty v kuse se pro mě kruh uzavře a můžu jít na další cestu.

Jakou máš nejtěžší cestu v kuse?
9b+

 

Staff

Alešák Procházka

Autor

Zbožňuje tep velkoměsta. Mlčky žasne nad technickým pokrokem, moderními trendy, hltá poslední výkřiky módy.
Nenechá si ujít žádnou společenskou akci či kulturní událost.
Denně čte noviny,
sleduje burzu. (haha)

Standa „Sany“ Mitáč

Hlavní editor

„Lezení není jen o číslech a život není jen o penězích.“ Nejraději píše o lidech, kteří vědí, že štěstí si nikde nekoupíš.
Je závislý na stavech, kdy neřeší datum –
v horách nebo na labském písku. Neléčí se.

TOC