"200 slov"

“Hmatová hygiena” – chtěl jsem jít na stěnu v USA

19.09.2015, Vojta Pezlar

„Neboj, všechno tě naučím, až tam budeme. Je to brnkačka,“ tohle jsem říkal svému kamarádovi v Americe před návštěvou jedné z místních lezeckých stěn. Chtěl jsem mu prostě ukázat lezení na laně. Bohužel, moc se to nepovedlo.

Po příjezdu na stěnu v Richmondu jsem očekával rutinu – vyzvednutí klíčků, šatna, krátké protáhnutí a jde se na věc. Jenže to jsem se nemohl více zmýlit. První věc, co nás čekala, bylo třístránkové lejstro: „Vůbec za nic neručíme, kdežto vy ručíte úplně za všechno,“ projít text bylo ještě snesitelné, přeci jenom jsme v Americe. Pak to ale přišlo.

Chlapík za pultem se nás zeptal, jestli už jsme někdy lezli ve státech. Naneštěstí ne, a tak začalo školení, které tě přesvědčí, že jistit neumíš a asi nikdy nebudeš. Ptáš se proč? Zalézt si tady totiž vyžaduje vícestupňovou prověrku hodnou agenta CIA.

Náš den začíná půlhodinovým videem o mašince, co sama jistí. Pak o ní následuje písemný test pro “Lezce na jisticím zařízení”. Ten naštěstí zvládne i nemluvně, což ti dodá sebevědomí, a tak s optimismem pokračuješ na další zkoušku – „Lezec na TR“.

Tohle kolo probíhá pod dozorem instruktora a tady končí legrace. Zjistíš, že osmičku uvážeš, ale to jest vše. Neumíš předepsané signály lezec-jistič a už se vezeš. Když tím s odřenýma ušima projdeš a už se nemůžeš dočkat lezení, čeká tě zvládnutí dalšího stupně – „Jistič na TR“.

Tady musíš dokázat, že dokonale dodržuješ, takzvanou „hmatovou hygienu“– bravurně zacházíš s jistítkem, na jehož používání zrovna děláš kvalifikaci. Křečovitě dodržuješ předepsané pohyby pro dotáhnutí a povolení, které zaručí, že nikdy nepustíš lano pravou rukou – to platí i pro leváky!

Když tohle vše jako většina nedáš na první pokus, instruktor se usměje a poví ti, že to můžeš zkusit znovu za 72 hodin. Smutně obejdeš hrstku boulderů, co tam mají, abys nevyplýtval 15 dolarů za tříhodinový vstup. Během toho z dálky pozoruješ těch pár hvězd místní tělocvičny, co to dotáhli až na „Jističe prvolezců“ – na sedáku se jim jako důkaz houpe pět předešlých hodností. Pomocí těchto lístečků personál zjišťuje, na co má dotyčný kvalifikaci.

Tobě se dnes houpou jenom dva.

S kyblíkem si budeš v USA připadat jako nemluvně. (ilustrační foto: Standa Mitáč)
reklamní banner