Třikrát s pásy

perex

“Nekonečno” může mít mnoho významů. Pokud chceš poznat některé z nich, odpusť si jeden jarní víkend doma a přijmi pozvání na tři skialpové výpravy v rakousku.

Kredity

T, F a V: Jakub Cejpek | KVĚTEN 2015

Text 1

Královský hřeben Alp se našim jižním sousedům táhne skoro přes celou délku jejich země. Pojďme do něj společně zapíchnout tři body (klik na mapu), kde si užiješ perfektní jarní svezení ve volném prostoru. Článek ber jako inspiraci, kam se vydat s tuleními pásy.

 

Skialp-Rakousko-mapa

 

Gepatschferner – nekonečné pláně

Toužíš zakusit nekonečné roviny táhnoucí se k samému horizontu? Bez jediného záchytného bodu, kde se po hodině pochodu nacházíš stále na stejném místě a kde tvoje psychické síly projdou pravým očistcem? Není třeba jezdit přes půl Zeměkoule. Vítej na Gepatschferneru, druhém největším ledovci Rakouska, kde se tvoje sny promění ve skutečnost. Stačí vystoupat necelých 1000 výškových metrů z údolí Kaunertal, nechat za sebou rozkvetlé petrklíče a v bílých pláních poznat nový význam slova nekonečno.

Nenech se ovšem zastrašit autorskou hyperbolou. Zdejší terén je ideální pro prosluněné květnové dny a poskytuje řadu snadno dostupných vrcholů, jako například Weisseespitze nebo Fluchtkogel. Navíc je vhodný i pro začínající skialpinisty.

Pro ty ambicióznější se nabízí například majestátní pyramida Weisskugelu, třetí nejvyšší hory Rakouska. Všechny bez výjimky pak jistě okouzlí stylové stavení vysoko položené chaty Brandenburger Haus (3277 m) s útulným wintteraumem, který je jak dělaný k spřádání plánů na další dny. Když pozoruješ západ nebo východ slunce z jeho oken, jen tak na to nezapomeneš.

Galerie Gepatsch

Citát

“V bílých pláních poznáš nový význam slova nekonečno”

Text 2

Pohodový a dostupný Schwarzenstein

Už při průjezdu údolím Zillertall máš pocit, že necháváš veškerou civilizaci daleko za sebou a ocitáš se v jiném světě. Ve světě ticha, hor a závějí sněhu. Tento pocit se ještě umocní, když opustíš vyhřáté auto a začneš po křupajícím sněhu stoupat dlouhým údolím Zemmgrund. Přes páru, která ti jde v mrazivém počasí od úst, sleduješ s kamarády okolní stromy zabalené ve sněhovém hávu i majestátní a nedostupné štíty hor.

Z rozjímání vás vytrhne až obrovský komplex chat Berliner Hütte, který do této pohádky poněkud nezapadá, ale tvoří příjemný záchytný bod v prázdnotě hor. Výstup na nejlépe dostupný vrchol v oblasti, třítisícový Schwarzenstein, představuje příjemnou a za dobrých podmínek pohodovou túru, je ovšem třeba dát pozor na lavinové podmínky a trhliny na prudkých západních svazích Schwarzensteinkees.

Výstup po hřebeni je už za odměnu. Na západ se otevřou nádherné výhledy na další vrcholy Zillertalských Alp, kterým dominuje Gr. Löffler a z dálky je už vidět i vrcholový kříž Schwarzensteinu, který je povětšinou obalený ledovým krunýřem vážícím několik set kilo, a připomíná středověkého rytíře. Pak už není kam stoupat. Nezbývá než se naposledy rozhlédnout po panoramatu nekonečných bílých hřebenů a pustit se na lyžích zaslouženým a dlouhým sjezdem zpátky k chatě. Pokud nemáš naspěch, zůstaň s kamarády v příjemném winterraumu ještě jednu noc, než se vrátíteš do uspěchané reality.

Galerie Schw

full width fotka

Text 3

Jarní Hochschwab

Na samém východním výběžku Alp, těsně před tím, než splynou do nekonečné a nudné roviny, vyrůstají nevysoké hory. To ovšem neznamená, že jsou bezvýznamné, nebo nezáživné. Dvoutisícové vrcholy pohoří Hochschwab spadají na jih více než kilometrovými stěnami, které jsou v létě eldorádem pro vyznavače vícedélkového lezení a stezky kolem jsou oblíbeným cílem horských turistů.

A co v době, kdy je na horách sníh? Díky poloze stranou hlavních Alpských oblastí tu panuje poněkud odlišné klima, a tak i ve dnech, kdy je západ a střed Rakouska v mracích, si tady můžeš užít prosluněný výlet. Zajímavou okružní túru představuje trasa po dlouhém hlavním hřebeni začínající v sedle Seebergsattel kulminující na Hochschwabu (2277 m), nejvyšším vrcholu pohoří. Sjezd do vesničky Seewiesen kolem chaty Voisthalerhütte uteče podstatně rychleji a slouží i jako alternativní a kratší výstupová linie. Ať už zvolíš jakoukoliv možnost, teď na jaře si s sebou určitě vezmi haršajsny nebo mačky, firnové svahy jsou mnohdy tvrdé jako beton.

Pokud chceš vědět o našem dalším článku, sleduj eMontanu na Facebooku.

 

Gal Hoch

infobox

Vrchol/pohoří
Ötztálské Alpy
Výstup
Od parkoviště na silnici Kaunertaler Gletscherstrasse jihovýchodně k chatě Rauhekopfhütte a odtud dalších 200 výškových metrů na rozlehlou planinu ledovce Gepatschferner. Dále dle vybraného cíle nebo na další chatu Brandenburger Haus.
Sjezd
Trasou výstupu, nebo přejezd do údolí Rofental a dále do Ventu.
Časová náročnost
3 hod z parkoviště na silnici Kaunertaler Gletscherstrasse k chatě Rauhekopfhütte, další 3 hod na Brandenburger Haus. Okolní vrcholy od 1 hod po celý den.
Chaty
Rauhekopfhütte (otevřený winterraum, 10 lůžek), Brandenburger Haus (otevřený winterraum, 12 lůžek)
Mapa

Vrchol/pohoří
Schwarzenstein (3368 m), Zillertalské Alpy
Výstup
Od hostince Breitlehner údolím Zemmgrund směrem Alpenrosehütte a Berliner Hütte. Podél koryta Zemmbach na SV a poté druhým údolím na východ směr Schwarzensteinsattel (3143 m). Vrcholovým platem a následně částečně mixovým hřebenem na vrchol Schwarzenstein (3368 m). Celkem 2200 metrů převýšení.
Sjezd
Trasou výstupu nebo možný přechod masivu na chatu Greizer Hütte (pozor na trhliny na ledovci Floitenkees) a dále údolím Foitengrund do Ginzlingu.
Časová náročnost
4 hod na Berlinerhütte, 3-4 hod na vrchol Schwarzenstein.
Chaty
Berliner Hütte (otevřený winterraum, 14 lůžek, samostatná kuchyň s kamny)
Mapa

Vrchol/pohoří
Hochschwab
Výstup
Ze sedla Seebergsattel severozápadním směrem na hlavní hřeben Hochschwabu. nenáročnou, ale dlouhou trasou až k chatě Schiestlhaus (2153 m). Hlavní vrchol Hochschwab (2277 m) je necelou hodinu od chaty.
Sjezd
Na jih do údolí Seetal a dále na východ kolem chaty Voisthalerhütte až do městečka Seewiesen.
Časová náročnost
7 hod ze sedla Seebergsattel na Schiestlhaus. Sjezd do Seewiesen cca 2 hod.
Chaty
Schiestlhaus (otevřený winterraum, 8 lůžek bez kamen), Voisthalerhütte (otevřený winterraum, 6 lůžek)
Mapa

Autor

Jakub Cejpek

Autor

Šéfredaktor časopisu Everest, fotograf, horolezec a dobrodruh tělem i duší.
Dává přednost vertikálnímu pohybu – ať už jsou to prosluněné skály nebo zasněžené šestitisícovky.
Publikuje, přednáší a vydává kalendáře.

TOC