Neuropatolog
neboli nářez

perex

Cesta Neuropatolog je jasná světlá linka v tom nejlepším pískovci, který najdeš v Příhrazích. Už v devadesátých letech přitahovala tehdejší českou špičku. Jak se leze dnes?

Kredity

T: Standa “Sany” Mitáč F A VIDEO: Jakub Freiwald A “Sany” Mitáč, 25. 10. 2015

Text 1

„Celá ta vzdálenost mezi prvním a druhým kruhem je nepříjemná. Když je tepleji, malý lišty nedržej a člověk dělá nejistý kroky na hranici pádu na podlahu,“ odpovídá Matěj Svojtka, na co bude z téhle cesty vzpomínat nejvíc. Mladý lezec z Prahy sedí na měkkém písku, na který by ale padat nechtěl. Za chvíli dá další pokus.

Prohlíží si hladkou světlou stěnu s tvrdostí betonu. Šťastnou výjimku. Většina cest v Příhrazích se láme a solí, kdežto „Neuropatolog“ vzhledem připomíná spíše vápenec. Už v devadesátých letech stěna lákala nadupané borce ze severu Čech. (Více o nich bylo v Montaně 4/2015, pozn. aut.)

Díky téhle silné skupině vznikla první cesta na písku, která má hodnocení XIa – jedenáct, někde se uvádí i XIb. Standa Šilhán ji udělal s lezcem, který si nepřál být jmenován, a Marcelu Tomanovi se v roce 1992 podařil první RP přelez.

FULL FOTKA

– MARCEL TOMAN NA FOTCE OD PEPEHO PIECHOWICZE –

Text Marcel

NA PÓDIUM PŘES CESTU

Tři otázky pro Marcela “Kubrta” Tomana…

Kolik ti bylo, když jsi cestu vylezl?
Cestu „Neuropatolog“ jsem vylezl tuším v roce 92 a bylo mi tehdy 20 let. V té době jsme se s kamarádem (nepřál si být jmenován, pozn. red.) zrovna vraceli z lezeckých závodů v Sasku, které pořádal Bernd Arnold. Cestou domů mi navrhl, že bychom mohli zkusit jeho nevylezený projekt v Příhrazích. Já na to kývnul, přespal jsem u něj v Jičíně a druhý den jsme jeli do Příhraz. Když mě dovedl pod tuto hladkou stěnu, spadla mi úžasem brada. (směje se) Tuším, že jsme si dali na rozlezení „Třináctou Komnatu“ a poté jsme začali zkoušet tenhle projekt.

V čem je Neuropatolog jiný než ostatní cesty v Příhrazích?
Cesta Neuropatolog má krásnou linii a vede v pevné skále. V čem je jiná než ostatní cesty v Příhrazích, nevím, protože jsem tam nic jinýho nelezl. (smích) A vlastně od té doby jsem tam nikdy nebyl. Musím to napravit. (smích) Pamatuju si, že klíčové místo bylo hodně obtížné a problém byl v udržení malých prstových dírek. Mně to tenkrát hodně sedlo, po nacvičení kroků jsem spadl v klíčovém místě a při dalším pokusu jsem cestu vylezl. Když jsme s kamarádem diskutovali o klasifikaci, tak mě ani ve snu nenapadlo, že to v té době byla nejtěžší cesta na písku. On je bojovník a cestu zdolal o několik dní později.

“Neuropatolog” – ten název byl tvůj nápad?
Klasifikaci jsme nějako vymysleli, ale zbývalo ještě vymyslet pořádný název. Cestou ze závodu, nám v Markově škodovce hrála kazeta kapely Debustrol, pamatuju se, že na obalu byl Freddy Krueger a deska se jmenovala ,,Neuropatolog”, navrhl jsem kamarádovi, že bychom takhle mohli pojmenovat tenhle projekt. On souhlasil, myslím, že i ten název k té cestě sedí, protože při lezení Neuropatologa musíš mít nervy z ocele.

Kapelu Debustrol mám hodně rád, sám totiž hraju v kapele na kytaru a ani ve snu by mě nenapadlo že s Debustrolem budeme několikrát společně na jednom pódiu. Při jednom koncertu jsem vyprávěl jejich kytaristovi Kollinsovi, že jsem podle jejich desky pojmenoval supr těžkou cestu v Českém ráji. Odvětil mi: „Já to vím.” Bydlí totiž někde poblíž. (směje se)

BANNER

VIDEO

JAKÝ JE NEUROPATOLOG?

– Matěj Svojtka ve videu popisuje, co se mu na cestě líbilo a jaká je –

Text 2_2

Neuropatolog – trash metal nářez z devadesátých

 

Po 23 letech se do světlé linky zakoukal Matěj Svojtka, který ji lezl letos na podzim. Chyty zůstaly malé a vrchní boulder dává pořád zabrat. “Člověk se tam natahuje do takový oblý lištičky a já jsem tam se svýma 177 centimetrama úplně nadoraz,” popisuje klíčový nátah nad třetím kruhem.

Bojoval v něm také Martin “Zéďa” Zedek, který Neuropatologa lezl před pěti lety a podělil se o jarní fotky Vládi Šoltyse:

Gale Zedek

Text název cesty

Jak už zmínil Marcel Toman nahoře, název cesty vznikl podle alba Neuropatolog, které vyšlo v devadesátých letech. Byl to nářez, takže název sedí. Zmíněná trash metalová záležitost, skupina Debustrol, hraje dodnes. Poprosili jsme je o ukázku Neuropatologa: (pokud jsi v práci, možná je lepší nejdřív ztlumit zvuk, pozn. věcná)

Nářez

FULL FOTO

Neuropatolog IMG_9944

– MATĚJ SVOJTKA V NEUROPATOLOGOVI –

Galerie

Vzpomínka

Vzpomínka Martina “Zédi” Zedka
“Pro mě osobně je Neuropatolog kouzelná
až magická linka a krásný místo ve skalách…
Určitě patřila a patří k tomu nej, co sportovní lezení
v Českým ráji a na písku vůbec nabízí…”

Mapa

Text 3

Materiál o “Neuropatologovi” je dalším dílem „Příběhů cest“. Minule jsme točili Ondru Tůmu v saské cestě “Discobolos”.
Děkujeme Hanibalu za podporu rubriky a brzy se můžeš těšit na další díl.Hanibal logo

 

Diskutovat a sledovat naše nové příspěvky můžeš na Facebooku eMontany.

Autor

Standa „Sany“ Mitáč

Hlavní editor

„Lezení není jen o číslech a život není jen o penězích.“ Nejraději píše o lidech, kteří vědí, že štěstí si nikde nekoupíš.
Je závislý na stavech, kdy neřeší datum –
v horách nebo na labském písku. Neléčí se.

Jakub Freiwald

Editor

Absolvent mediálních studií, profesionální střihač, kameraman a příležitostný fotograf.
Točil cestopisné reportáže třeba v Číně, Argentině, Indonésii nebo Indii.
Motto: „Když se chce, všechno jde.“

TOC