"200 slov"

Arnoldova výstava má šmrnc – tip na deštivý rest day

16.08.2017, Standa „Sany“ Mitáč

Bolavá špína v odchlípnutých nehtech, otrhaná trička, předloktí od krve, svačina plná písku, strach, pot a málo peněz na autobus…

Na druhé straně společenské prostředí, bílé klenuté stropy, umytá podlaha, trička s límečkem, židličky, tiché dámy v sukních s upravenými vlasy…

Tyhle dva světy se podařilo stylově propojit v pátek 4. srpna, kdy uvnitř hradeb pevnosti Königstein v Sasku zahájili výstavu 50 velkoformátových lezeckých fotografií. Téma je Bernd Arnold, který v únoru oslavil 70. narozeniny.

Bernd Arnold s připraveným papírkem s poznámkami (f: SM)

Po tom, co domluví předřečníci i mistr, se lidé pouštějí na prohlídku fotek a čtení popisků. Čekají tě tu skvěle řemeslně zvládnuté tisky a pečlivě vybraný obsah z archivů několika fotografů. Většinou máš možnost vidět černobílé fotky z klíčových prvovýstupů. „Každou novou cestu jsem zamýšlel jako zprávu. A mám moc velkou radost, když vidím, že mladí lezci těm zprávám rozumí a chápou je jako výzvy,“ vysvětluje Bernd s pomocí tlumočnice.

„V každé jeho cestě je něco geniálního,“ říká Arnoldův dlouholetý parťák Gisbert Ludewig (jejich společná fotka je tady, pozn. aut.), který má jiskru v očích, jako kdyby mu bylo dvacet a chtěl si s tebou jít zítra zalézt. Je mu 87 let. Většinu svého lezeckého života strávil jako Arnoldův „hlavní druholezec“. Dělal vlastně někdy cestu sám? „Moc jich bez Bernda nemám, napadá mě třeba „Sonnyboy“ (VIIa, pozn. aut.) na Waldwächtera v Bielatalu,“ usmívá se stále lezoucí chlapík a loučí se stiskem ruky, za který by se nemusel stydět ani Špek.

Vpravo fotka z Arnoldova prvovýstupu „Sonnenuhr“ IXb na Teufelsturm (f: SM)

 

Poslední čtvrtinu fotek výstavy tvoří novější fotky, na kterých ostatní lezci lezou Arnoldovy cesty. Těšit se můžeš třeba na Roberta Leistnera v Xc, ve kterém je tenhle pískovcový maniak oděn v obleku s kloboukem, nebo na Heinze Zaka, který leze Arnoldovu „Direkte Superlative“ IXc.

Výstava bude v Nové zbrojnici (Neues Zeughaus) viset do 3. října a pevnost se vyplatí určitě jednou za život navštívit. A to jak z lezeckých důvodů – Arnoldova výstava, nebo cesta „Abratzky Kamin“ IV – nejstarší zaznamenaná linka světa z roku 1848, která vede právě sem. Tak z nelezeckých důvodů – ve středověku to býval český hraniční hrad, kde pobýval Karel IV., a i dnes je tady toho spoustu k vidění: stará sýpka, obří děla, 150 metrů hluboká studna, padací most, kasematy…

Večerní Festung (f: SM)

Až ti na severočeském písku zaprší, aspoň máš plán na rest day. Vstupné je 10 euro na celý den včetně výstavy. Parkování je tady.

Stylová výstava (f: SM)
reklamní banner