Magnézium Litera
a Lezecký lev

perex

Až se bude za okny mísit déšť zleva se sněhem zprava, objevíš v nich motivaci na další sezónu. Vybrali jsme pro tebe TOP 6 lezeckých filmů a lezeckých knížek, které žereme ze všech nejvíc.

Kredity

T: Alešák Procházka, Sany Mitáč F: Lezení v Sasku – Pavel Žofka, Yosemity – archiv Freytag and Berndt, Tenkrát v ráji – David Svárovský, Karel Vlček, Standa Mitáč
| PROSINEC 2015

Text 1

Tohle se opravdu stalo. Nedávno chtěli udělat v Kanadě studii, jaký má vliv pravidelné sledování pornografie na sexualitu chlapů. A víš co zjistili? Že nedokážou sehnat nikoho do kontrolní skupiny mužů ve věku 20-50 let, kdo by ji nesledoval.

 

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ

Pondělí, úterý: mlha, místy déšť. Plus dva.
Středa, čtvrtek: déšť, místy mlha. Plus jeden.
Pátek, sobota: déšť se sněhem. Minus jeden.
Neděle: Okluzní fronta, déšť se sněhem, mrznoucí mlha, silný vítr, místy kroupy. Minus dva.

Skoro to vypadá, že pokud propásneš relativně nejlepší podmínku, která bude panovat v pondělí a úterý, tak si tenhle týden na skalách moc srandy neužiješ.

Co ale dělat, když to venku fakt nejde?
Když je takové počasí, že bys „ani ženskou do hospody pro pivo nevyhnal“?
Když je silnice k jedinému převisu v okolí zasypaná sněhem, protože si silničáři (skupina mužů ve věku 20-50 let) nevšimli, že venku už dva dny chumelí?

Jo, jasně, můžeš si ke gauči na vzdálenost natažené ruky přivalit krabici naplněnou junk foodem a s výhledem na běžící televizor přečkat do oblevy.

Galerie 1

Text 2

“Každý večer sladká tečka.
Budeš tlustej jako bečka.”

 

Ale jestli jsi na podzim ve své vysněné cestě shořel jak Národní divadlo v osmdesátém prvém, asi to bude chtít přes zimu pořádně máknout, na jaře se trochu rozlézt a vlítnout na to!

No a protože máme sjíždění filmů evidentně v krvi, vybrali jsme pro tebe pár kousků, které si rozhodně nesmíš nechat ujít.

K tomu několik knížek, které určitě stojí za přečtení! Až se bude za okny mísit déšť zleva se sněhem zprava, třeba v nich objevíš cíle na další lezecké výlety, sny, které si budeš muset splnit, najdeš motivaci k tréninku na další lezeckou sezónu nebo si rozšíříš obzory…

BANNER

Text 3

Lezecký lev

TOP 6 filmů podle abecedy

 

|1|  Beyond the Summits
Francouzská horolezkyně Catherine Destivelle (11denní sólo-prvovýstup ve stěně Petit Dru, která se pak zřítila, pozn. red.) vyráží do Chamonix na „rodinné výlety“. Do třech klasických cest s sebou bere lidi, které má ráda. Třeba svoji ségru vytahuje na skalní jehlu Aiguille du Grépon (3 482 m n. m.). Ta s lezením trochu bojuje, nedrží ji na hlavě ani helma, ale nakonec si holky roztáhnou spacáky přímo na špičatém vrcholku u sošky Madonny. Budeš závidět, že tě nevzaly s sebou. Pokud chceš vidět, jak vypadá lezení v Chamonix, nemusíš tam ani jezdit. V tomhle dokumentu se leze v počasí, na které museli filmaři čekat měsíce. Lepší horolezecké záběry ze vzduchu uvidíš málokde.

|2| Čarodějův učeň
“No jó, to se mu to leze. Kdybych měl Adamovu sílu, vytrvalost a techniku, tak taky vytrestám kdejaký 9b, v tom není žádná věda.”

|3| Jump!
Trochu to nakousli v Sharp Endu, tady máš plnou porci. Legendární film z roku 2001 o přeskocích, který vyhrál kdejakou cenu, ale u nás prostě nebyl k sehnání. Petr a Zorka, Mockova tlama na Palcátu v Prachově (ukázka v tomto článku, pozn. red.), přeskok z Herynka na Trůn v Teplicích, Kyslíkův Americký skok z Fortnýře na Pošťáka v Ádru (traduje se, že se filmařům část natočených materiálů před dokončením filmu zničila, a tak to Kyslík musel skočit ještě jednou, pozn. red.). Mimochodem, ta borovička, které se chytil při doskoku, už tam není, takže teď to bude chtít buď lepší odraz, anebo zasadit semínko a počkat.

|4| Sharp End
Počkej, tys to ještě neviděl? Několik epizod, které na sebe volně navazují, každá má svůj rytmus, žádná nemá slabinu. Morálové “hajbóly”, exkurze do stylu green point a mnoho dalšího. Cedar Wright tam vyměknul pod hvězdičkovou IXb hranou na Nonnegärtnera, až to pak vylezl “vokatej”. Sice tam trochu pletou Sasko s Adršpachem dohromady, ale to se dá ještě akceptovat, vezmeme-li v potaz, že 80 procent Amíků netuší, že existují i jiné části světa než USA.

|5| Stopy na hrebeni
Jestli jsi někdy lezl v zimních Tatrách, hodnotu filmu pochopíš už z názvu. Děsná kosa, vítr jak v Patagonii, skála pod sněhem, převěje… Kusy ledu ve spacáku plus sto dalších věcí, které dokážou zvednout náladu. Patnáct dní divočiny bez přestávky. Lidi, kteří se vyznají v horolezectví, dávají tomuto podniku vyšší váhu než je vylezení normálních cest na osmitisícovky. Vždyť hlavní hřeben Vysokých Tater přešli v zimních podmínkách za posledních 40 let jenom tři lidi! Film Pavla Barabáše zachycuje dobrodružství Mišo Sabovčíka a Adama Kadlečíka.

|6| Tenkrát v ráji
Pískovcové věže mohou vypadat různě. Jako velké členité hroudy, špalky s ostrými hranami či třeba tenké nudle. Ale Kobyla, ta je jenom jedna. Tahle věž v Příhrazích v Českém ráj má jedinečný tvar, krásné cesty a zajímavou historii. Mrkni, jak tehdá probíhaly prvovýstupy Německou a Českou cestou. Herecký výkon Honzy Hluchého alias Manfreda Kauschky bychom nominovali na Oscara.

Galerie 2

– Fotky z knihy Yosemity a Lezení v Sasku –

Text 4

Magnézium Litera

TOP 6 knih podle abecedy

 

|1| Báječná léta na laně
Hledáš knížku, ve které si přečteš, jak nejlíp posilovat na campusu a která evropská 8a jsou zadarmo? Zajímá tě význam a srovnání sachariďáků a BCAA aminokyselin? Tak to se bohužel nedočteš, ale najdeš tu krásné vyprávění s lehkým nadhledem a humorem, jak se lezlo před pár desítkami let. Knihu napsal Jirka „Šerpa“ Růžička, duchovní otec Montany.

|2| Deset velkých stěn
Nemusíš jezdit do hor. Nemusíš bivakovat ve stěně a vědět, že zítra bude dobrá podmínka, protože se vyjasnilo a je šílená kosa. Ale měl by sis přečíst tuhle knížku, jak to tehdá dělal Radovan Kuchař. A také, co o lezení říkal: „Nejvyšší hodnotou výstupu by měla být míra radosti, kterou nám přinese.“ Klobouk dolů.

|3| Lezení v Sasku
Bible saské pískařiny – články Jardy Maršíka s parádními fotkami Pavla Žofky. Tu svojí cestu si v ní určitě najdeš a je úplně jedno, jestli lezeš sedmičky nebo desítky. Tahle knížka ti pomůže získat představu, jak to v NP Saské Švýcarsko chodí. Pokud tam přijedeš bez hospodských rad a informací, na lezení můžeš zapomenout. Ale procházka taky dobrá, nebo ne?

|4| Pískaři
Klenot v lezecké knihovničce. Kdyby byl Starý zákon psaný ve stejném duchu a kdyby v něm byly i podobné obrázky, tak si ho taky budu číst každý večer před spaním. Všechno to začalo na Svatodušní svátky v roce 1923, kdy Sasíci vylezli na Krále v Adršpachu. A jak to na Broumovsku pokračovalo? Kdo před započatým prvovýstupem prohlásil: „Když se tam udrží sníh, udržím se tam taky?“ A proč je v Ádru tolik morálovek?

|5| Revelations
Myslíš, že když budeš celé mládí spát ve špinavé díře, nebudeš se mýt, tvůj denní energetický příjem bude asi 800 kJ a budeš jenom lézt, že se můžeš stát jedním z nejlepších lezců své doby? Životní příběh Jerryho Moffatta, kterému se to povedlo.

|6| Yosemity
Třeba jenom bouldruješ na překližce a nikdy jsi nelezl venku. Fajn. Ale docela snadno se může stát, že až si zalistuješ v téhle knížce od Heinze Zaka a Alexe Hubera, něco se v tobě změní. Třeba se začneš těšit, až se budeš klepat někde nad frendem nebo háčkem půl kilometru nad zemí a nakonec možná do těch Yosemit na nějaký big wall i vyrazíš.

 

– Teď už tě počasí nerozhodí. –

full width fotka

 

– Z KNÍŽKY “LEZENÍ V SASKU”, FOTO: PAVEL ŽOFKA –

Anketa

 

Čemu raději věnuješ svůj čas?

 

Text 10 + FACEBOOK PODPORUJ, SDÍLEJ

Těsně pod čárou

Tahle jména během vybírání největších perel také padala, ale zůstala tentokrát mimo užší výběr… Seřazeno nahodile.

________________________________________

FILMY

North Face,
Reel Rock 7,
K2,
Asgard Jamming,
Pád do ticha,
King lines,
Alone on the wall,
The Network,
Ostrov čarodějů,
Asgard project,
Cliffhanger,
The Sensei,
Setkání s Kapelníkem,
České himálajské dobrodružství.

KNIHY

Ze života horolezce (Mirek Šmíd),
Hvězdy skalního lezení (Heinz Zak),
Hvězdy a bouře (Gaston Rébuffat),
P.R.A.C.H.T.E.L. (Boris Hlaváček),
Hra duchů (Joe Simpson),
Cesta do hor (Filip Šilhan),
Má cesta (Reinhold Messner),
Smiech na laně (Ivan Bajo),
Bílý Pavouk (Heinrich Harrer),
Pád do ticha (Joe Simpson),
Peklo blízko nebe (Jon Krakauer),
Kdo neriskuje, nevyhraje (Edmund Hillary).

Příští rok, až se budeme v zimě nudit, můžeme udělat větší a relevantnější anketu.
Tak, aby ses mohl/mohla zapojit i ty.

 

Těšíme se na tvé názory a připomínky na Facebooku eMontany.

Autor

Alešák Procházka

Autor

Zbožňuje tep velkoměsta. Mlčky žasne nad technickým pokrokem, moderními trendy, hltá poslední výkřiky módy.
Nenechá si ujít žádnou společenskou akci či kulturní událost.
Denně čte noviny,
sleduje burzu. (haha)

Standa „Sany“ Mitáč

Hlavní editor

„Lezení není jen o číslech a život není jen o penězích.“ Nejraději píše o lidech, kteří vědí, že štěstí si nikde nekoupíš.
Je závislý na stavech, kdy neřeší datum –
v horách nebo na labském písku. Neléčí se.

TOC, nezapomenout přidat související články a vyplnit Excerpt (úplně dole)